ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների խորհրդարանների նախագահների համաժողովի շրջանակում հոկտեմբերի 24-ին Ստրասբուրգում հանդիպել է Ավստրիայի Ազգային խորհրդի նախագահ Վոլֆգանգ Սոբոտկայի հետ:
Շնորհավորելով Ավստրիայի նորընտիր խորհրդարանի առաջին նիստի կապակցությամբ՝ Արարատ Միրզոյանը հույս է հայտնել, որ նոր խորհրդարանը կշարունակի ամրապնդել եւ խորացնել ՀՀ Ազգային ժողովի հետ բարեկամական հարաբերությունները: Անդրադարձ է կատարվել միջխորհրդարանական համագործակցության ակտիվացման անհրաժեշտությանը, այդ թվում՝ բարեկամական խմբերի մակարդակում:
Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված համաձայնագրի վավերացմանը՝ Արարատ Միրզոյանը հույս է հայտնել, որ Ավստրիայի նորընտիր խորհրդարանը այն կվավերացնի հնարավորինս սեղմ ժամկետում, ինչին ի պատասխան Վոլֆգանգ Սոբոտկան հավաստիացրել է, որ որեւէ խոչընդոտ գոյություն չունի այն վավերացնելու համար:
Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանում իրականացված ժողովրդավարական բարեփոխումներին Եվրոպական երկրների կողմից սատարելու լավագույն ցուցանիշը կարող է լինել Եվրամիության հետ վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը: Խորհրդարանի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ Ավստրիան իր քաղաքական աջակցությունը կհայտնի այս հարցում:
Կողմերն ընդգծել են համագործակցության սերտացման անհրաժեշտությունը միջազգային միջխորհրդարանական, մասնավորապես, ԵԱՀԿ ԽՎ եւ ԵԽԽՎ հարթակներում՝ միմյանց համար կարեւոր նշանակություն ունեցող հարցերի շուրջ:
Վոլֆգանգ Սոբոտկան առաջարկել է հաջորդ տարի օգոստոսին Վիեննայում կայանալիք Միջխորհրդարանական միության խոսնակների համաժողովի շրջանակում անցկացնել երկկողմ ձեւաչափով հանդիպում եւ քննարկել օրակարգային հարցերը:

On October 24, within the framework of the Conference of Presidents of Parliament of the Member States of the Council of Europe the President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan met with the President of the National Council of Austria Wolfgang Sobotka.
Congratulating his colleague on the occasion of the first sitting of the newly elected Parliament of Austria, Ararat Mirzoyan expressed hope that the new parliament would continue strengthening and deepening the friendly relations with the RA national Assembly. He touched upon the necessity of activation of the inter-parliamentary cooperation, including at the level of the Friendship Groups.
Regarding the ratification of the RA-EU Comprehensive and Enhanced Agreement Ararat Mirzoyan has expressed hope that the newly elected parliament of Austria will ratify it within very short term, and in response to it Wolfgang Sobotka has assured him that there is no obstacle for ratifying it.
The President of the National Assembly Ararat Mirzoyan has noted that the best index of supporting to the democratic reforms implemented in Armenia by the European countries can be the launch of the dialogue over the visa liberalisation. The Head of the parliament has expressed hope that Austria will express its political support in this issue.
The parties underlined the necessity of the rapprochement of cooperation on the international inter-parliamentary platforms, particularly, the OSCE PA and PACE on the issues important for each other.
Wolfgang Sobotka proposed his colleague to have a meeting in bilateral format and discuss agenda items in the framework of the Conference of Speakers of Parliament of the Inter-Parliamentary Union to be held in Vienna in August next year.