ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների խորհրդարանների նախագահների համաժողովի շրջանակում հոկտեմբերի 24-ին Ստրասբուրգում հանդիպել է Ավստրիայի Ազգային խորհրդի նախագահ Վոլֆգանգ Սոբոտկայի հետ:
Շնորհավորելով Ավստրիայի նորընտիր խորհրդարանի առաջին նիստի կապակցությամբ՝ Արարատ Միրզոյանը հույս է հայտնել, որ նոր խորհրդարանը կշարունակի ամրապնդել եւ խորացնել ՀՀ Ազգային ժողովի հետ բարեկամական հարաբերությունները: Անդրադարձ է կատարվել միջխորհրդարանական համագործակցության ակտիվացման անհրաժեշտությանը, այդ թվում՝ բարեկամական խմբերի մակարդակում:
Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված համաձայնագրի վավերացմանը՝ Արարատ Միրզոյանը հույս է հայտնել, որ Ավստրիայի նորընտիր խորհրդարանը այն կվավերացնի հնարավորինս սեղմ ժամկետում, ինչին ի պատասխան Վոլֆգանգ Սոբոտկան հավաստիացրել է, որ որեւէ խոչընդոտ գոյություն չունի այն վավերացնելու համար:
Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանում իրականացված ժողովրդավարական բարեփոխումներին Եվրոպական երկրների կողմից սատարելու լավագույն ցուցանիշը կարող է լինել Եվրամիության հետ վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը: Խորհրդարանի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ Ավստրիան իր քաղաքական աջակցությունը կհայտնի այս հարցում:
Կողմերն ընդգծել են համագործակցության սերտացման անհրաժեշտությունը միջազգային միջխորհրդարանական, մասնավորապես, ԵԱՀԿ ԽՎ եւ ԵԽԽՎ հարթակներում՝ միմյանց համար կարեւոր նշանակություն ունեցող հարցերի շուրջ:
Վոլֆգանգ Սոբոտկան առաջարկել է հաջորդ տարի օգոստոսին Վիեննայում կայանալիք Միջխորհրդարանական միության խոսնակների համաժողովի շրջանակում անցկացնել երկկողմ ձեւաչափով հանդիպում եւ քննարկել օրակարգային հարցերը:

24 октября Председатель НС А.Мирзоян встретился   с Председателем Национального Совета Австрии Вольфгангом Соботкой – в рамках конференции спикеров парламентов государств-членов ПАСЕ в Страсбурге.
Поздравив с первым заседанием новоизбранного парламента Австрии, А.Мирзоян выразил надежду, что новый парламент и впредь будет укреплять и углублять дружественные отношения с НС РА. Подчеркнута необходимость активизации межпарламентского сотрудничества, в том числе на уровне групп дружбы.
Коснувшись ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, А.Мирзоян выразил надежду, что новый парламент Австрии в возможно сжатые сроки ратифицирует документ, в ответ Вольфганг Соботка заверил, что для этого нет каких-либо препятствий.
Председатель НС А.Мирзоян отметил, что наилучшим показателем содействия европейских стран проведенным в Армении демократическим реформам явился бы старт диалога по либерализации виз с   Евросоюзом. Глава парламента выразил надежду, что Австрия окажет политическую поддержку в данном вопросе.
Стороны подчеркнули необходимость упрочения сотрудничества на международных межпарламентских площадках, в частности в ПА ОБСЕ и ПАСЕ, по взаимно важным вопросам.
Вольфганг Соботка предложил в рамках предстоящего в августе будущего года в Вене форума спикеров Межпарламентского союза провести встречу в двустороннем формате и обсудить повесточные вопросы.